CUMHURİYET İÇİN Mİ SAVAŞILDI?

   İnternet sitelerinde özellikle Cumhuriyet’in ilanının yıl dönümlerinde bolca gördüğümüz bir resim. Bu resimde bir yalan iki gerçek var.

   Yalan olan şey “Biz Cumhuriyeti böyle kazandık” ifadesinin önüne dizilen sakallı dedemin, tesettürlü annelerin Cumhuriyet için savaştığı. Bu koca bir yalandır.

   Televizyonlarda da cumhuriyet deyince savaşlar gösterilir Sanki halk cumhuriyet için savaşmış gibi bir algı oluşturulur. Bilinçaltını yönlendirmek için iyi bir taktiktir bu.

   Yakın tarihimizin savaşlarını biliyorsunuz. Ne fedakarlıklar yapıldı. Bebeğinin üzerindeki örtüyü merminin üzerine örten annelerimiz ne kahramanlıklar gösterdi. Ancak bunların hiçbirisi Cumhuriyet için değildi. Halk dini, Kur’anı, ezanı, vatanı, namusu içi savaşmıştı. Küffarın ayağının şehit kanlarıyla sulanan vatan toprağına basmaması için can vermişti.

GERÇEK OLAN 2 ŞEY

   Gerçeklerden birisi savaş meydanında düşmanı mağlup ederek galip geldiğimizdi.

   İkincisi ise “böyle kazandık” ifadesinde olduğu gibi savaşı sakallı dedelerimizin, örtülü annelerimizin kazandığıydı.

   Devlet bütün arşivi tarasa, bu savaşlara dair görüntülerde dudakları boyalı, tırnakları ojeli, kaşları yolunmuş, ağzı burnu yontulmuş (estetikli) bir tane kadın bulamaz…

   Ama gelin görün ki bu günün aydın geçinen ve çoğunlukla solcu takılan belli bir tabakası bu anneleri, dedeleri ve yaşam tarzını hor ve hakir görmekte, bazen alay ederek sövmektedir.

   Herkes de biliyor ki, Allah’u Teala muhafaza buyursun bir savaş çıksa muharebeye ilk koşacak olan yine bu çarşaflı anneler, bir karış sakallı dedeler  ve yetiştirdiği evlatları olacaktır. O entel takılanların bir çoğu da bankamatik kuyruğuna, makarna sırasına girip ya evlerine sinecekler ya da asli memleketleri Yunanistan’a kaçacaklardır.

www.ihvanlar.net

 1. İhvanlar.net maalesef şimdiki muhafazakar dediklerimiz de hor görüyor ve yanlışı savunuyor.Heralde en kötüsü de bu kesimin de bozulması oldu.Ayrıca benim bildiğim de savaşa giden atalarımız Osmanlı gitsin,şeriat gitsin diye savaş yapmadılar.Bunu kimseye de kabul ettiremezlerdi.Savaş bu yiğitlerle kazanıldı.Ama gel gör ki kahramanlık bir tek kişiye kaldı.Ben Osmanlı yı çok seviyorum ben dahi görmememe rağmen onları gittikleri için ‘Ah!’ çekiyorum.Böyle birşeyi dindar halk kabul eder miydi?Maalesef ki tarih olduğu gibi anlatılmıyor görev annelere babalara düşüyor.

  1. Güzel olmuş, teşekkürler.

 2. “Herkes de biliyor ki, Allah’u Teala muhafaza buyursun bir savaş çıksa muharebeye ilk koşacak olan yine bu çarşaflı anneler, bir karış sakallı dedeler ve yetiştirdiği evlatları olacaktır. O entel takılanların bir çoğu da bankamatik kuyruğuna, makarna sırasına girip ya evlerine sinecekler ya da asli memleketleri Yunanistan’a kaçacaklardır.”

  NOKTA!

 3. Yaşlı komşumuzdan dinlemiştik, o zamanlar kendisi ÇOCUK!

  Din elden gidiyor,Halife elden gidyor diyerek Doğu ve Güneydoğu Anadoludan gelen YENSİZLER! (yani Kürtler) sayesinde Yunan KÜTAHYA dan sürüldü.

  1. Murat Ademoğlu Kürtler sayesinde Yunan Kütahyadan sürülmedi. Bir grup müslüman Kürt Kütahyaya yardima geldi. Kütahyadan Yunani süren çoğunluk Kütahyalilardır.

   1. Şu çok bilmişliği lütfen kendinize saklayın, benim yorumuma yorun yapmak yerine, kendi düşüncelerinizi paylaşın. Kütahya da eli silah tutan, bıyığı terlemiyenler seferberlik dolayısıyla ASKERE alınmıştı. Kimin nerde savaştığını bilmem.

    Mevzuuuuuu O vakit savaşmaya gelenlerin, CUMHURİYET, MUMHURİYET için değil, DİN için,VATAN için, HALİFE için savaştıkları………

    Selam ve Dua ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir