Depremden ibret alan yok

Uzun uzun deprem yazısı yazmaya lüzum yok. Çünkü Müslümanlar bile artık “sebeplere” o kadar bağlanmış ki, depremin fay hattının kimin kudretinde olduğundan gafil.

Günahların açıktan işlenmesi, ar haya duygusunun yitirilmesi, zinanın normalleşmesi diyorsunuz, “o zaman şurası niye helak olmuyor” diyor.

Eskiden insanlar ibret alır kendisine çeki düzen verir, tövbe ederdi.

Şimdi herkes fay hattından bilip tedbir almaya çalışıyor. Tedbir iyi de depremi verene yaranmaya çalışılması daha yerinde olacaktı. Çünkü ölüm mukadderse zaten gelecek lakin Allah’ın (Celle Celaluhu) uyarısından gafil olarak ölünürse işte o kötü.

Cumartesi günü balık avlanması yasak olan Yahudileri hatırlayın. Bela hemen günahı işlemelerinin akabinde gelmedi. Nesiller değişti. Haram normalleşti. Uyaranlar azarlandı, daha da azgınlaşıldı. Bu devran byle gidecek zannediyorlardı. Ve sonunda bela geldi. Gençleri maymuna yaşlıları domuza döndü.

Bunlar masal değil, Kur’an’da geçen hakikatler. Ve ibret olsun diye anlatılıyor.

İbret almaz isek bir anda geliverir ve her şey için çok geç olur. Tövbe edelim, kendimize çeki düzen verelim. Sadaka vererek Rabbimizin merhametini çekmeye çalışalım. Rabbimiz cümle Müslümanları muhafaza buyursun.

Amin.

www.ihvanlar.net

 1. Allah razı olsun, kısa da olsa, güzel değinmişsiniz!
  Azbiraz maneviyat ehli olanların son zamanlarda dillendirdiği gibi, BELALAR,MUSİBETLER geliyorum diyor, diyor demesine de DİNLEYEN kim? Adı DOĞAL AFET oldu, deprem,fırtına,sel.. Basite indirgendi, sanki sıradan bir hadise imiş gibi.

  Sanki bizler efsunlandık,son zamanlarda, bir ecnebi ile farkımız kalmadı hemen hemen, iyice maddileştik! Namaza gideriz, lakin sanki bir kültürel etkinlik gibi…
  Sahi ne oldu bize, birileri ışınladımı, yoksa hepimizi büyülediler mi? Kudüs, Keşmir… hiç tepkimiz kalmadı…

  Rabbim akıbetimizi hayreylesin, bütün ümmetin basiretini açsın. Amin!

  Selam ve Dua ile

 2. Bu deprem,sel vb. “doğal afet”lerin fatih sultan mehmed han’ın emaneti istanbul’un ayasofya’yı müzeye çeviren chp zihniyetinin eline geçmesinden sonra gelmesinde de çok derin manalar var gibi sanki değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir