Kadına mahremsiz 90 kilometre seyahat sınırı

Ebû Said el-Hudrî’nin rivayetine göre Resulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
   “Allah’a ve âhiret gününe iman eden bir kadının beraberinde babası veya oğlu yahut kocası veya kardeşi yahut nikâhı haram olan biri olmaksızın üç gün veya daha fazla süren bir yolculuğa çıkması helâl değildir ”( Müslim, Hacc: 423)

Başka bir rivayette:
Ebû Said el-Hudrî’nin rivayetine göre Resulullah (a s m ) şöyle buyurmuştur:
   “Resulullahın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yanında kocası veya yakın akrabası olmaksızın kadının iki günlük yola gitmesini yasak etti ”( Müslim, Hacc: 416)

Mesele bir başka hadis-i şerifte bir gün olarak da belirtilir  Şöyle ki:
Ebû Hüreyre’nin rivayetine göre Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
“Allah’a ve âhiret gününe iman eden bir kadının, yanında kendisine nikâhı haram olan biri bulunmadıkça bir gün ve bir gecelik yola gitmesi helâl değildir ”(Müslim, Hacc: 421  Tirmizî, Radâ: 14)

Bu hadisi delil olarak getiren İmam Evzaî ve Ebü’l-Leys şöyle demektedirler:
“Kadın yanında mahremi olmadan bir günlük yola yalnız başına yolculuğa çıkamaz”( Umdetü’l-Karî, 7: 130)

Bu mesafe hesaplanmış ve 90 kilometre olarak belirtilmiştir. Yani bir kadının bulunduğu şehirden 90 kilometre uzak bir yola, yanında mahremi olan bir erkek olmadıkça çıkması caiz değildir.

MÜMİN UYGULAMALI, BAHANE ÜRETMEMELİ
Allah’u Teala bir ayet indirmiş ise, Peygamber Efendimiz bir hüküm vermiş ise bu kıyamete kadar geçerli değil midir? Ben mü’minim diyen, mü’mine bir kadınım diyen bir insanın bu hükümlere itaat etmesi, sarılması, Peygamberimin emri diyerek bu yasağı delmekten kaçınması gerekmez mi?

Kardeşler, müminler, mümineler… Allah ve Resulü eğer bir emir vermişse bize itaat etmek düşer. Bize yakışan budur. Yoksa kendilerine inen kitabı değiştiren Hıristiyanlardan ve Yahudilerden bir farkımız kalmaz. Onlar böyle yapmakla Rabbimizin gazabını çektiler. Gazaba uğrayanlardan, lanetlenenlerden oldular.

90 kilometre için Allah’a ve Resulüne isyan etmeyelim. Nefsimizin peşinden koşmayalım. Nefisimi tatmin edelim derken Allah’a karşı gelip Resulüllah’ı üzmeyelim. Allah hesaba çekmeden nefsimizle hesaplaşalım ve tövbe ederek kendimize gelelim.

   ve bu din ile alakası olmayanlar din adına ahkam kesmesin..

www.ihvanlar.net

  1. Mustafa Karataş ve Zehide Yetiş çıkmış laga luga yapıyorlar. Sanki kadın 90kmyi geçmemeli dedi, mahremsiz gidemez dedi. 90 metre bile gitmemeli, sokakların hâli belli, sapığı var it koptuğu var.

  2. Yıllarını ilim rahlesinde diz çürüterek geçirmiş bir alim, Allah rızası için çıkıp müçtehidlerimizin hükümlerini nakil etsin, sonra çıkıp bir felsefeci, bir cahil belediye başkanı ve İslam’ın İ’sinden nasibi olmayan cühela gitsin ulemayı eleştirsin. Vallahi bu din bu kadar basit değil, vallahi mahşer günü korkudan gözlerinizin fırladığı o an gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir