Dinde Zorlama Yoktur ne demektir? İSLAMDA ZORLAMA YOK MUDUR?

   Hasta bir yakınınız var ve ilaç içmesi gerekiyor. İlaç acı olduğu için içmekten hoşlanmayan yakınınıza nasıl muamele edersiniz? Güzellikle içirmeye çalıştınız olmadı, biraz uğraştınız istemedi. Ama içmesi gerekiyor. Ne yaparsınız? İlacın içilmesi gerektiğini anlatır, icabında kızar, sinirlenirsiniz ama illaki bir şekilde içirirsiniz. Size tavır takınacağını düşünmezsiniz bile, tavır takınacak olsa bile umurunuzda olmayacaktır. Neden? Çünkü her şey onun iyiliği için…

   Eşiniz eline aldığı zehirli suyu içmek üzere gördünüz. “İçme” dediniz, dinletemediniz, “yapma” dediniz dinletemediniz. “Hele bir içsin bakalım ne olacak” mı dersiniz, yoksa üzerine atılarak zorla o suyu dökmeye mi çalışırsınız

   Peki, canından olmasın diye bu çabayı gösteriyorsak, ahiretinden, cennetinden, Allah’ın rızasından olmasın diye neden gayret göstermiyoruz, kendimizi sevdiklerimiz için neden perişan etmiyoruz?

   Sulandırma projesine dahil olan bir tabir: “İslam’da zorlama yoktur ve dinde zorlama yoktur”

   Bir erkek ile kadın evleneceği zaman, adam kadının başını örtmesini isterse, bir baba çocuğunun namaz kılmasını, bir anne kızının kapanmasını istediği zaman hemen devreye bu kalıplaşmış cümle sokuluverir: “Ne yani zorla mı yaptıracaksın, İslam da zorlama yoktur ki” deyiverirler.

   Televizyonlarda, radyolarda muhakkak duyarsınız bu zırıltıyı.

   Peki, işin aslı nedir? İslam’da zorlama yok mudur?

   İslam’da zorlama yoktur diyenler şu ayetten yola çıkarlar: “Dinde zorlama yoktur! Doğruluk sapıklıktan kesin olarak ayrılmıştır. Artık her kim Tağut’a küfredip Allah’a iman ederse, işte o, en sağlam kulpa yapışmıştır. Allah, işiten ve bilendir. (Bakara 256)

   Ayeti Kerimenin başında “dinde zorlama yoktur” buyrulmuş ise de, sonundan anlaşılacağı üzere bu zorlama “İslama girmek” hususundadır. Yani kalpten tasdik olmayınca iman kabul olmayacağından  bir insan zorla Müslüman yapılamaz, Müslüman olmaya zorlanamaz.

MÜSLÜMAN İSLAMI YAŞAMAYA ZORLANIR!
   Evet, bir insan Müslüman olmaya zorlanamaz ama bir Müslüman Allah’ın emir ve yasaklarını tatbik etmeye mecbur edilir çünkü:
   “Bununla beraber Allah ve Resulü bir işe hükmettiği zaman, gerek mümin bir erkek ve gerekse mümin bir kadın için, o işlerinde başka bir tercih hakkı yoktur. Her kim de Allah ve Resulüne âsi olursa açık bir sapıklık etmiş olur.”(Ahzab 36)

   Demek ki, bizler Allah ve Resulünün hükmünün dışına çıkmamak zorundayız. Yani üzerimizde Allah’ın yüklediği bir zorunluluk var zaten.

   Peki bir insan, başka bir insanı zorlayabilir mi?

   Eğer şeriat devleti var ise devletin mecbur edeceği hususlar vardır. Mesela Nur suresinin 2 ve 4. Ayeti kerimelerinde bahsedilen zinaya yüz, iftiraya seksen sopa gibi caydırıcı cezaların takdiri, Müslümanların günah işleme hürriyetine sahip olmadıklarını gösterir. Namaz kılmayanların ikna olmadığı takdirde hapis gibi cezalara çarptırılması da bunlardan bazılarıdır.

   Bir insan da başka bir insanı zorlayabilir. Çünkü bu ayeti Kerime de şöyle emredilmektedir:
“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır.” (Tahrim Suresi 6)

   Ayeti Kerimede Mevla Teala önce kendimizi sonra da ailemizi, İslamın emirlerini yaşatma hususunda, bizlere büyük bir sorumluluk yüklüyor.

    Ayrıca Ayeti kerimede “Ey iman edenler” buyruluyor. Yani bu emir ile bir erkeğin, hanımını günah işlemekten koruması gerektiği gibi bir kadının da erkeğini günahlardan koruması gerekiyor.

   Çünkü bir hadisi şerifte Peygamberimiz: “Hepiniz çobansınız ve hepiniz elinizin altındakilerden sorumlusunuz  Yönetici bir çobandır  Erkek, aile halkının çobanıdır  Kadın, kocasının evi ve çocukları için çobandır  Hepiniz çobansınız ve hepiniz çobanlık yaptıklarınızdan sorumlusunuz “ (Buharî, Nikah, 91)

   Demek ki aslında hepimiz birbirimizi günah işlememesi için ve yükümlü olduğumuz ibadetleri yapmak üzere zorlamak durumundayız.

   Başka bir hadisi şerifte de: “Sizden biriniz bir kötülük görsüğü zaman eli ile değiştirsin, gücü yetmiyorsa dili ile değiştirsin, ona da gücü yetmiyorsa kalbi ile buğzetsin” buyruluyor.

   Yine Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “çocuklarınıza 7 yaşına gelince namazı emredin, 10 yaşına gelince (kılmıyorlar ise) onları hafifçe dövün” (Ebû Davut, Salât, 26, h.no: 495; İbn Ebî Şeybe, I/304, h.no:3482; Darakutnî, I/230; Hâkim, Müstedrek, I/311, h.no: 708; Beyhakî, Şuabu’l-İman, VI/398, h.no: 8650;)

   Ayeti Kerime ve hadis-i şeriflerden anlaşılacağı üzere bir adamın karısına başını kapatmak için zorlaması, bir kadının kocasına içkiyi bırakması için zorlaması, bir annenin evladını namaza zorlaması gerekiyor. Olması gereken budur.

KENDİ RIZASIYLA İSYAN
   Şimdi bazıları diyor ki: “Çocuğu namaza zorlamak istemiyorum, kendi rızasıyla başlarsa daha samimi kılar, daha ihlaslı kılar.”

   Elbette gönül rızası ile yapılan ibadet samimi ve ihlaslı olacaktır ama hiç mi telkinde bulunup tavır takınmayacağız? Büluğ çağına erdiği halde namaz kılmayan evladının her namaz kılmadığında veya kızının açık saçık giyinerek günaha girdiğinin farkında değil misin? Bu evladının yarına çıkacağına garantisi var mı?

   Ya o genç bu haliyle ölürse ne olacak? Bunun hesabını kim verecek?

   “Ben çocuğumu namaza zorlamam” demek “çocuğum Allah’a bir vakit daha isyan etsin” demektir. Allah’u Teala namaza çağırıyor ama sen yavrunu Allah’ın çağrısına icabet etmesi için zorlamıyorsun! Okula gitmesi için zorluyorsun, namaz kılması için zorlamıyorsun!

NE YAPMAK LAZIM?
   Bu iş gerçekten çok ciddi. Herkes böyle bahanelerle üzerindeki sorumluluğu atmaya çalışıyor. Bahane aramayalım. Aile fertlerimizin işlediği günahlardan mes’ulüz. Bir adam başı açık olan hanımıyla dışarıda gezerken, o kadın ne kadar günaha girmiş ise kocası da ortaktır. Çünkü o günaha rıza gösteriyor. Bir hadisi şerifte: “Günaha rıza günahtır” buyruluyor.

   O halde işin ucundan köşesinden başlayıp önce kendimizi sonra ailemizi düzeltmek için çalışmalıyız. Namaz kılmayan çocuklarımız varsa güzelliklerle, tatlı dillerle, hediyeler vererek ikna etmek, alıştırmak, Kur’an-ı kerim öğrenmesini sağlamak vs.. gerekiyor.

HER ŞEYDE ZORLAMA VAR DA İSLAMDA MI YOK?
   En başta söylediğimiz gibi dünyalık bir zarar geleceğinden korktuğumuz zaman zorluyoruz, engel oluyoruz, önüne geçiyoruz, tartışıyoruz da İslam mevzu bahis olunca neden “zorlama yoktur” deyip kestirip atıyoruz?

     Düşünebiliyor musunuz; para için, mal için, geçim sıkıntısı için kavga etmeyi, mahkemelere düşmeyi, ayrılmayı göze alan insanlar dini meseleleri birbirine dayatmaktan korkar hale gelmiş. Bunu neyle izah edebilirsiniz?

   Demek ki bilinçaltımız öyle şekillendirilmiş ki eşimize dahi İslamı tebliğ etmekten aciz hale gelebiliyoruz. Çocuğumuza “namaz kıl” demekten yüksünüyoruz.

KENDİMİZE GELELİM!
   Müslümanlar kendimize gelelim. Kendimizde, çevremizde, etrafımızda, ailemizde İslama ters olan her şeyi ikaz edelim, elimizden ve dilimizden geldiği kadar değiştirelim, değiştirmeye çalışalım.

   www.ihvanlar.net

 1. السلام عليكم
  Allah Teala razı olsun. çok güzel bir yazı olmuş. bir çok kereler en yakınlarımdan dahi duyuyorum bu ifadeyi 🙁 admin kardeşimin de ifade ettiği gibi, oysa bu ayette mevzu itikattır. itikat konusunda zorlama yoktur evet. ancak amelde zorlama vardır. hatta rahmetli üstad kadir mısıroğlu’ndan başka yerde dinlemiştim ama nette de benzerini buldum. konuyla alakalı olduğundan dinlemenizi rica ederim…
  https://m.youtube.com/watch?v=DFmDCHF91Kg
  ve son olarak küçük bir ilave yapmak istiyorum izninizle:
  efendimiz aleyhisselamü vesselam’ın Hadis-i Şerif i zikredildi.
  … gücü yetmiyorsa dili ile değiştirsin, ona da gücü yetmiyorsa kalbi ile buğzetsin”
  kurtubi tefsirinde geçer ki, zaten Ömer Faruk korkmaz hocamizda cübbeli Ahmet Hocamizda bahseder…
  benim başımada sık gelir.
  tefsir de geçer ki: kişi kalbiyle buğz etme meselesinde en azından
  “Allahumme inne heze münkerun’
  demelidir.
  اللهم ان هاذا منكرون
  inşaAllah arapcasini dogru yazmisimdir
  السلام عليكم

 2. Allah razı olsun güzel bir yazı olmuş yine.Günümüzde kötülükler öylesine artmış ki Allah sonumuzu hayr eylesin.Ayrıca ben de çocuklara ısrar konusunda serbestlik takınanlara asla katılmıyorum.Zaten namaz bir anda kılınıp alışabilecek bir ibadet değildir.Bunu yapâbilenler elbette vardır ama küçük yaşlarda alıştırılmalı çocuklar.Ben çocuğumu belki 6 yaşlarında hazırlamıştım namaza.İlk olarak az rekatlı olanlarla başladı her sene vakit sayısını artırdık.Çocukken kılmasını bilmiyordu,sadece sübhanekeyle
  kılıyordu sonra fatihayı ekledi. Zaten önemli olan onun vakit geldiğinde seccade başında olmaya alışmasıydı.Sonradan sonradan zaten namaz kılmayı da öğrendi sonra alıştı elhamdülillah.Ama bunu yaptırmak için çocuğun başında birileri olmalı yani çocuk bunu tek başına yapmaz devamlı birinin ona telkinde bulunması şart.Bir de çocuklarımıza onların duyacağı şekilde sarılarak,onları öperek,şefkatle güzel dualar etmeliyiz.Allah ve Peygamber sevgisini onlara aşılayıp Allah ın kimlerden razı olacağını kimlerden razı olmayacağını anlatmalıyız.Allah Teala nın kendisini sevmesini isteyen minik yürekler eminim bunu çok daha fazla önemseyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir