Sare Davutoğlu bir doğuma 15-20 bin TL istiyor

Türkiye’de SSVD dediğimiz bir sektör var. Devlet hastanelerinde doğum ameliyatına giren doktorlar kolay olduğu için hemen sezaryen (ameliyat ile doğum) kararı veriyorlar. İlk doğumunu sezaryen yapanların ikinci doğumunda devlet hastanesinde direkt olarak sezaryene alıyorlar. Yani birincisinde sezaryen yaptıran bir kadın ikinci doğumunu normal yaptırmak istediği zaman olmaz diyorlar, yapmıyorlar. Çünkü bu konuda hiçbir mecburiyet veya açılmış ayrı bir klinik yok.

İlk doğumu sezaryen olup sonrasında bilinçlenen ve (en güzel ve faydalı olduğu için) normal doğum yapmak (SSVD) isteyen kadınların sayısı her geçen gün artıyor. (Bu konuda açılan Facebook ve Whatsapp guruplarını binlerce kişi takip ediyor)

İşte bu SSVD dediğimiz doğumu yaptırmak isteyen kadınları “para kokusunu alıp ile ellerini ovuşturan” özel doktorlar bekliyor.

Ahmed Davutoğlu’nun eşi de bunlardan bir tanesi.

SSVD piyasası genellikle hastane koşullarına göre değişiyor. 2 bin TL’den başlayıp 5 bin TL’ye kadar büyük rakamlarda doğum yaptıranlar var. (SSVD yaptıracak kadınlar her ne kadar bu soyguna isyan etse de sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için bu parayı ödemeyi göze alıyor)

Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ise bu doğumu
tam 20 bin TL civarında yaptırıyor.

DEVLETİN MÜDAHALESİ YOK
İşte tam bu soygun noktasında devletin hiçbir müdahalesi yok. Herkes kafasına göre fiyat belirliyor. Ve daha acısı bu özel doğum haneler devletten para koparma yarışı içine de giriyorlar. Özellikle yeni doğan çocukları eften püften sebeplerle aileyi korkutarak “yoğun bakıma” alarak devletin özel hastanelere sağladığı “yoğun bakım desteğini” elde ediyorlar.

Devlet bu soyguna bir dur diyecek mi? Devlet hastaneleri tüm illerde SSVD alanında bir adım atacak mı? Bekleyip göreceğiz…

www.ihvanlar.net

1 Yorum

  1. Selamun Aleyküm KIYMETLI kardeslerim hic CANINIZI SIKMAYIN devlette rant ekonomisine bagli özel sektörde, olan ÜMMET’e ve ÜMMET’in Nesillerine oluyor.Devletin umurunda mi?

Yoruma kapanmış.