Lise mezunu öğrenciden kendi elektriğini üreten ve depolayan buluş

Türklere imkan verildiği zaman Allah’ın izniyle neleri başaracağını görüyoruz… 90 küsur yıldır sakal ile kıyık kıyafetle uğraşan sol kemalist zihniyet gençleri madden ve manen köreltti. Son yıllarda yapılan çalışmalarla gençler bilim ve teknoloji alanında güzel adımlar atıyorlar.

Mersin’in Mut ilçesinde 18 yaşındaki lise mezunu Nazmi Kumru, elektrikli otomobillerde herhangi bir enerji, güneş, su ve yakıta ihtiyaç duymadan rüzgar enerjisini mekanik enerjiye çevirerek kendi enerjisini kendisi üreterek elektrik parası ödemeye son verecek bir buluşa imza attı.

Mersin’in Mut ilçesinde yaşayan Mersin Yahya Akel Fen Lisesi mezunu olan 18 yaşındaki Nazmi Kumru, 5 yılda planladığı ve 2016 yılında müracaat edip 2019 yılında patent belgesini aldığı buluş, kendi enerjisini yenilenebilir rüzgar enerjisi vasıtasıyla üretebilen, dışarıdan sağlanan ve aracın kendi ürettiği elektriği kullanmak üzere depolayan akü, rüzgar enerjisini mekanik enerjiye çeviren en az bir pervane, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren dinamo ve dinamodan gelen voltajı aracın çalıştığı voltaj değerine göre ayarlayan transfermatörden içeren elektrikli araç ürettiğini söyledi.

Kendi enerjisini üretiyor

Yaptığı yeni buluşun patentini de alan Kumru, “Şimdi bu buluş dışarıdan herhangi bir enerji, güneş, su ve herhangi bir yakıt kullanmadan tamamen kendi kendine enerjisini kendisi üreten bir cihaz. İlkokul 5’nci sınıftan bu yana merak konusu yapıp üzerinde çalıştım. 2016 yılında müracaat edip 2019 yılında patent belgesini aldım” dedi.

Lise mezunu olmasına rağmen böyle bir buluş için büyük bir uğraş verdiğini dile getiren Kumru, “Dokuzuncu sınıfta arabayla yaz tatili yaparken aklıma geldi. Bir hava akımı oluşuyor arabaların dışarısında basınç farkından dolayı aklıma takıldı. Kendi kendime dedim ki bunu neden kullanmayalım. Rüzgar enerjisi konusunda hemen bu proje için çalışmaya başladım. Daha sonra bu konuyla ilgili araştırma yapmaya başladım. Birkaç ay içerisinde şekillendi daha sonra 10’uncu sınıfta çizim ve tasarım kısımlarına başladım. Daha sonra patent başvurusunda bulunup patent tescilini almış olduk” diye konuştu.

Elektrik masrafından kurtarıyor

Buluşunun elektrikli araçlar üzerinde çalıştığını ifade eden Kumru, şöyle devam etti:

“Araçlar ve büyük kamyonlar olabilir. Rüzgar enerjisini arabanın aküsünden depolamaya yarayan bir sistem. Aracın ön kısmına yerleştirilen pervane sistemi sayesinde rüzgar enerjisini alıyor bu hareket enerjisini de elektrik enerjisine çevirip akü üzerine depoluyor. Bu sistem takviye enerji veriyor. Bu şekilde elektrikli araçların menzili uzamış oluyor. İnsanların elektrik yükü masrafından kurtarmış oluyor. Elektrikli araçlarının elektrik sorununu da bu şekilde çözmüş oluyoruz.”

Buluşunun daha büyük araçlar ve daha büyük profesyonel sistemlerle çalışılması gerektiğini söyleyen Kumru, “Bunun için devlet büyüklerinin yardım etmesi gerekiyor. Hem bütçe hem de liseyi yeni bitirmemden dolayı yardıma ve desteğe ihtiyacım var” dedi.

“Elektrikli araç kullanımı artıyor”

Dünyada elektrikli araçların kullanımının gittikçe arttığını hatırlatan Kumru, “Fakat hala elektrikli otomobillerin depolama sorunu var. Çünkü depolama saatler sürebiliyor. Şarj istasyonları hala yetersiz yaygınlaşmış seviyede değil. Bu sistemin bir faydası da bu yönde elektrikli araçların şarj için bekleme süresini minimuma indirmek. Araçların prize bağlı bir şekilde hem elektrik masrafları hem de saatlerce şarjda bekleme sorununu ortadan kaldıracak bir proje. Bu proje sayesinde araçta hareket ederken bile şarj edilecekler. Projenin ileride giderek geliştirilmesi sayesinde belki de prize takma ortadan tamamen kaldırılacak. Bu sayede insanlar zamandan kazanacak hem de ceplerine elektrik masrafından dolayı para kalmış olacak yani para harcamamış olacaklar” şeklinde konuştu.

2 Yorum

  1. Modern bilimin temellerini atan İslam alimleridir. Bu buluşların yahut icatların üzerine rönesans ve torunları büyük bir hırsızlık ile konmuştur. Bizlere Albert Einstein, Edison vs öğretilirken ; Aslında atom bombasının parçalanabileceğini ve büyük bir kaos oluşturabileceğini ilk kez söyleyen Cabir Bin Hayyani, Algoritmayı bulan ve bugün kullandığımız yapay zekanın, bilgisayarların ve telefonların esas mucidi olan Harezmiyi vs İslam Alimi bilim adamlarını öğretmezler. Adamlar üretiyorlar, bilimle çığır açıyorlar diye övündükleri Avrupa, Endülüs İslam devletindeki bilimsel argümanların neredeyse hepsini yok etmişlerdir. Bunu kendileri de itiraf ediyorlar zaten. Endülüs’e bugün hâlâ gıpta ile bakıyorlar. Avrupa’da radyolojinin kurucusu olan Madam Curie, “Müslüman Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçalayabildik. Şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında geziyor olacaktık. Orada bilim sıfırlanınca, biz yeniden sıfırdan onların yüzyıllar önce keşfettiği şeyleri bulmaya çalıştık ve yüzyıllar kaybettik.” diyor. Müsade ederseniz bir link koyacağım. Bazı Bir çok İslam Alimi Bilim adamlarını bu videoda tanıyabiliriz.

    Link : https://youtu.be/LojCF0s-n1I

    Ulu Hakan Cennet Mekan Sultan II.Abdulhamid Han Hazretlerinin dediği gibi ; Yeniden canlanmak için, Avrupa medeniyetini taklit değil, Gücümüzün esâsı olan İslamiyet’e dönmeliyiz.

  2. Bu gencimiz özelinde, Rabbim bütün imanlı GENÇLERİMİZİ korusun onlara her zaman muvaffak eylesin.
    Beni en ziyade sevindiren, bir gencimizin ÖZGÜVEN sahibi olması ve de gençlik enerjisini MÜSBET faaliyetlerde harcaması.

    Selam ve Dua ile

Yoruma kapanmış.