Bu resimdeki bir müftü

Sene 1954… Üzerinden silindir geçen milletin az da olsa nefes almaya başladığı yıllar…

Fotoğraftaki şahıs Artvin İl Müftüsü Mehmet Remzi Çağal. Aslen sarıklı-cübbeli müderris olan bu zâtı, ilke ve ink(i)laplar ile; kalbî ve şeklî olarak kovboya çeviren nizâma lanet olsun! (Hasret Yıldırım)

6 Yorum

 1. Uslübunu ve giyimini bozmayan ve yargıladıkları halde Kuran okutmaktan vazgeçmeyen Süleyman Hilmi TUNAHAN (K. S) Efendi Hz. Bahsetmek lazım.
  Riyazeti almış manevi iklimde(Divan-ı Salihiyn) de görevlendirilmiş kişilere kim ne yapabilir?

 2. ŞAMİL ÇEÇEN DAĞLI

  Keşke İskilipli atıf hoca gibi direnseydide Şehid edilip efsane olsaydı hiç olmuş mu bu Yahudi şapkası

  1. Reîs, bütün âlimler evden çıkmasaydı, bizi yetiştirenleri kim yetiştirecekti?

   1. ŞAMİL ÇEÇEN DAĞLI

    Onların kıyafetlerini giyip onlara benzeyip bize ne öğrettiler son 100 yıldır ?! Onların şapkasını takmayıp Şehid edilenler bilmiyormuydu böyle takiyye yapmayı?!canlarından oldular davalarından vazgeçmediler. ..

    1. Mübârek, Efendi Hazretleri’nin de Hocalığını yapmış Âşıkkutlu Hocaefendi’nin de o devirde dışarıda şapkasız bulunmak mümkün olmadığı için şapka taktığı rivâyet olunur. Niceleri evlerinden çıkmayarak kendilerini kurtarmışken kimileri de çıkarak bugün sebîlimize fer olan zevât-ı kirâmı yetiştirmişlerdir.

     1. ŞAMİL ÇEÇEN DAĞLI

      Ben İskilipli hoca efendinin delikanlı duruşunu ve mertçe taviz vermeden şehit oluşunu tercih eder şiar edinirim,asikkutlu öyle yaptıda madem efendi hazretleri neden ömrü boyunca 1 defa olsun Latin harfleriyle yazı yazmadı?hep Osmanlıca yazdı ?geçiniz efenim “Siz zalimlere meyil etmeyin ki, vücüdunuza ateş yapışmasın. Halbuki Allah’tan gayri sizin dostunuz yoktur. Binaenaleyh, zalimlere meyil ettikten sonra hiç kimse tarafından yardım olunmazsınız.” (Hud Suresi: 113)

      Ayeti kerime açık ve net şekilde anlaşılır derecede. ..

      “Ey mü’minler! Eğer kafirlere itaat eder sözlerini dinlerseniz onlar sizi izinizin üzerine, eski din-i batıl’a döndürürler. Siz de zarar ve ziyan edici olduğunuz halde dönersiniz. Şu halde onların sözlerine bakmayın ki zarar görmeyesiniz.”

      SAVAŞ ÖLÜNCE DEĞİL DÜŞMANA BENZEYİNCE KAYBEDİLİR

      ALİYA IZZETBEGOVİÇ. . .

      Ve TAVİZ TAVİZİ DOĞURUR . ..

Yoruma kapanmış.