Hazır yiyecekler vücuda büyük zarar veriyor

Hazır yiyeceklerin tüketilmesi yabancıların içinde çok yaygın bir kültür haline gelmiş. Bizim ülkemizde de yaygınlaştırıldı. Ancak yabancılar bile bu konuda artık uyanmaya çalışıyor. Fransa ve İspanya’da yapılan iki araştırmanın sonuçları, işlenmiş besinlerin kanser ve obezite gibi hastalıklara yol açabildiğini gösteriyor

Sosis, dondurma ve pizza gibi “aşırı işlenmiş gıdalar” tüketmenin erken yaşta ölüm riskini yüzde 60 artırdığı ortaya çıktı.

British Medical Journal (BMJ) adlı bilimsel dergide yayımlanan iki çalışma, yüksek oranda ilave yağ ve şeker içeren gıda tüketmekle, kalp hastalıkları ve felç riskindeki artış arasında bağlantı keşfetti.

Araştırma, her gün 4 porsiyon işlenmiş gıda tüketenlerin erken ölüm oranının 2 porsiyon tüketenlere kıyasla yüzde 62 yüksek olduğunu gösterdi.

Bunun yanı sıra her bir porsiyon ilavesinin, erken ölüm riskini yaklaşık 5’te bir oranında (yüzde 18) artırdığı belirlendi.

Fransa ve İspanya’daki ayrı ekiplerden elde edilen bulgular, işlenmiş gıdaların kanser ve obezite gibi bir dizi hastalıkta oynayabileceğine dair yeni kanıtlar sunuyor.

İlk çalışmada Paris Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 105 binden fazla kişiden aldıkları beslenme biçimleri ve sağlık bilgilerini bir araya getirdi.

5 yılı aşkın sürede araştırmacılar, işlenmiş gıdaları en çok tüketen kişilerin, felç ve kalp krizinin yanı sıra diğer kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin de en fazla kişiler olduğu sonucuna ulaştı.

Dahası, işlenmiş gıda tüketiminde her yüzde 10’luk artışın, kalp hastalıklarında yüzde 13 ve felce yol açan rahatsızlıklar da yüzde 11 artış anlamına geldiği belirlendi.

İkinci araştırmadaysa, İspanya’daki Navarra Üniversitesi’ndeki ekip, 1999-2014 yıllarında yaklaşık 20 bin okul mezununun yeme alışkanlıklarıyla sağlık durumunu takip etti.

Elde edilen sonuçlar, günde 4 porsiyon işlenmiş gıda tüketenlerde ölüm oranının, 2 porsiyon tüketenlere kıyasla yüzde 62 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Bilim adamları: Doğal gıdalara yönelin

Tüketilen gıdalar konusunda daha bilinçli davranılması uyarısı yapan ve işlenmiş et ya da hazır gıda yerine doğal gıdalara yönelme tavsiyesinde bulunan bilim insanları, modern yaşamda alınan günlük enerjinin yüzde 60 kadarının fabrika üretimi besinlerden sağlandığını söyledi.

Yakın zamanda yayımlanan bir diğer araştırmada, hazır gıdaların, insanların daha çok ve daha hızlı yemek yemelerine, ayrıca kilo almalarına yol açtığını ortaya koymuştu.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden araştırmacılar, aşırı işlenmiş yiyecek tüketen insanların günde ortalama 500 kalori daha fazla tükettiklerini ve 2 haftada bir kilo aldıklarını tespit etmişti.

Aynı araştırmada, tavuk göğüslü ıspanak salatası, elma dilimi, bulgur ve ay çekirdeği gibi işlem görmemiş yiyecek tüketen grupsa kilo vermişti.

Independent Türkçe

1 Yorum

 1. السلام عليكم
  dini, siyasi, askeri, ahlâkî ve ekonomik olarak ümmete bir saldırı var. ve bir de sağlık üzerinden saldırı var. hastaneler çok. günümüz imkanlari da eskiye nazaran cok çok iyi. ancak tezat olan hasta olanların çoğalması ve ayni zamanda şifa bulanlarinda azalması… misal:
  dışarda seyyar satılan pilavın lezzetli olup evdeki pilavın yavan olmasi!? icine bulyon atiliyor. bulyon da ne var? sodyum glutamat yahut sodyum metabisulfit.
  yine dis macunlarında,sakizda, bim de satılan dışı beyaz badem tanelerinde hatta evdeki hapların icindekiler kısmına bakın. çoğunda titantum dioksit oldugunu göreceksiniz. bu madde nano teklonoji ile üretiliyor. ve vücut bunu tanimlayamiyor. parcalayamiyor. depoluyor. zararlarina netten bakabilirsiniz.
  kullandiginiz el sabunlarinda dahi sls, sles yahut paraben var. hatta bebek şampuanlarında…
  tavuk satan muhtarim var bir tane. günü gecmis yahut skt yakin tavukların tavuk doner olmasi ve öncesinde çamaşır suyuyla yikanip donerciye kilosu 15 liradan satilmasi vs
  aşı konusuna hiç girmeyeyim…
  ecdadimizda öğlen yemegi yoktu. bir kuşluk vakti ve bir de aksama yakın yemek yenirdi.
  yemeğe önce meyveyle baslanmali…tok karna yememeli.
  sıvı yağ mümkünse zeytinyagı, onunda soğuk sıkım olanını tercih edin.
  bol yeşillik yiyin
  cogu hastalık cok yemekten yahut karisik yanlış yemekten oluyor ne yazik ki. bir hadis i şerif te,
  efendimiz ﷺ e bir doktor hediye edilir. aylar geçer birkac soru soran dışında kimse doktora gitmez. doktor sonunda gitmek için efendimiz ﷺ den izin ister ve “siz hic hastalanmaz misiniz” dediginde Allah Rasulü aleyhissalatü vesselam “biz acikmadan yemeyiz, doymadan kalkarız” buyurmustur.
  selametle

Yoruma kapanmış.