İsrailli general Eldad’tan itiraf: Mursi’yi devirip, yerine Sisi’yi getirmek için çalıştık

   İşgal devleti İsrail ordusu eski generali, Profesör Aryeh Eldad, İsrail Devleti’nin Mısır eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi’yi devirme çabalarını kabul ederek, “Mursi’yi devirip, yerine Sisi’yi getirmek için çalıştık” dedi.

   Yapılan demokratik seçimlerin sonunda Mısır Devlet Başkanlığına seçilen Müslüman Kardeşlerin Lideri Muhammed Mursi’nin kanlı bir darbe ile Sisi tarafından devrilmesinde, İsrail’in parmağı olduğu ortaya çıktı. İşgal devleti İsrail ordusundan emekli eski general Profesör Aryeh Eldad, İsrail’in Muhammed Mursi’yi devirme çabalarını kabul ederek, “Mursi’yi devirip, yerine Sisi’yi getirmek için çalıştık” dedi.

Profesör Aryeh Eldad, Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesine yol açan 25 Ocak Devrimi’nin patlak vermesinden sonra yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanlığına seçilen Müslüman Kardeşler Lideri Muhammed Mursi’nin, İsrail’le barış anlaşmasın iptal etmek ve Sina Yarımadası’na daha fazla Mısır askeri gücü göndermek istediği yönündeki açıklamaları, İsrail’i harekete geçirdiğini belirtti.

OBAMA’YA İKNA TURU

Mursi’nin açıklamalarından sonra İsrail’in, Sisi’yi Mısır’da iktidara getirmek için diplomasiyi harekete geçirdiğini belirten Profesör Aryeh Eldad, ABD Başkanı Brack Obama’nın da bu fikre karşı çıkmaması için ikna turlarına başlandığını söyledi.

İSRAİL-SİSİ OMUZ OMUZA

Camp David Anlaşması’nın, Mısırlılar ile İsrail arasında gerçek barış getirmediğini belirten Profesör Aryeh Eldad, Filistin-İsrail çatışmasının yılardır sürdüğünü dikkati çekerek şunları söyledi:
“Camp David anlaşmasının 40. yıldönümü anısına bağlı olarak, Alman denizaltılarının Mısır’a satışının İsrail tarafından izin verildiğinin ortaya çıkmasından sonra, İsrail kamuoyunda şiddetli tartışmalar yaşanıyor.
Bu olay Sisi’ye verilen desteğin bir göstergesi. Camp David anlaşmasından kırk yıl sonra, İsrail ile Sisi omuz omuza, birlikte hareket ediyorlar.
1979’da Camp David Anlaşması’nın imzalanmasından kırk yıl sonra, Mısır’la yapılan barış anlaşmasının ne kadar yararlı olduğu hakkında konuşmanın erken olduğunu ve bu anlaşmanın yapıldığındaki beklentilerin aksine, anlaşmanın devam edemediğini; ancak Sina’dan
Çekilmeseydik Mısır ile gerçek bir barış olmazdı.”

MISIR’DAN İSRAİL’E ZİYARET EDEN YOK

Aşırı sağcı bir politikacı olan Eldad, “Mısır ile tam bir barış anlaşması değil, savaşsız bir devlet aldık. Barış anlaşmasına rağmen Mısır’ı çok az sayıda İsrailli ziyaret ettiği halde, Mısır’dan ise İsrail’e ziyaret eden hiç kimse yok” dedi.
İsrail’in Sina’dan çekilmesi sırasında İsrail ordusunun sağlık hizmetini yöneten Eldad, “Akademik, kültürel ve sanatsal elitlerin, İsrail’den nefret ettiğini” açıkladı. Eldad, İki ülke arasında ticari bir ilişkinin olmadığını belirterek, “Kahire’deki İsrail büyükelçisi bile kuşatma ve kapanma halinde yaşıyor” dedi. Profesör Aryeh Eldad, Ocak 2011 Hüsnü Mübarek’e karşı başlatılan ayaklanmada, Müslüman Kardeşler yanlılarının, Mısırlı güvenlik görevlilerine rağmen İsrail Büyükelçili’ğine girdiğini de hatırlattı.

TimeTürk