Ayasofya’nın cami olarak açılmasının önemi

  Resûlullah Aleyhisselâm’ın sancaktârı olan Ebû Eyyûb el-Ensârî -radiyallâhu anh- Hazretleri; “Ayasofya’da iki rekât namaz kılan hulde (cennete) dâhil olur.” Hadîs-i şerîf’inin müjdesine ermek için bir avuç sahâbe ile birlikte İstanbul’a gelerek, imparatora Ayasofya’da namaz kılmak istediğini söylemiş, imparator da bunda herhangi bir sakınca görmemişti. Ancak müslümanlara verilen izni haber alan papaz apar-topar imparatorun huzûruna koşup; “Bu sizüñ itdüğiñüz ne rüsvaylıkdur ki, bir bölük müslimânları ma‘bedimize koduñuz? Temiz ibâdethânemüzi nâ-pak itdiñüz! E gerçi olan oldı… Lâkin bunlaruñ sağlığla çıkması ırz-u nâmûsumuza haleldür!” diyerek, imparatoru sahâbeleri öldürtmeye tahrik etti. İmparatorun gönderdiği askerler tarafından pusuya düşürülmek istenen Ebû Eyyûb el-Ensârî -radiyallâhu anh- Hazretleri, sahâbelerle birlikte surların önünde çarpışırken, alnına isâbet eden bir okla şehîd edildi.

11 Yorum

 1. Saim gider orta çağ kafası olan sensin camiler özel günlerdede olsa doluyor kiliseler hep boş

 2. Ayasofya Camii nin açıldığı gün bizim prangalarımızdan kurtulduğumuz gündür ya da prangalarımızdan kurtulduğumuz gün Ayasofya Camii nin açıldığı gün olacaktır.Bunun dışındaki yapılan her açıklama,sunulan her bahane sadece günü kurtarmak içindir.

 3. Fatma islamoğlu cumhurbaşkanı kapattı demiyoruz farkettiyseniz açılsın diyenlere karşı verdiği cevabı eleştiriyoruz yani cumhurbaşkanının sultanahmeti doldurun sonra açılsın demesi ne anlama geliyo Türkiye de artık bir cami dolmadan diğeri açılamaz mı demek oluyo… Ki ayasofya farklı anlamlar barındırır fatihin vasiyetidir ve bu konuda bedduası bile vardır, ama reis ne derse doğrudur zihniyetine sahip insanlara bişey anlatamayız, 1400 sene önceki hükümlerle İslamı bugün uygulayamazsınız söylemine bile sahip çıktınız

  1. Abdüsselam bin mesis

   Kardeşim yorumunu okudum sen haklısın bende senin gibi düşünüyordum. Lakin bugün reisin bu sözü aklıma geldi ve tefekkür ettim. Sultan ahmet dolsun sıra ayasofyaya gelirden kastı nedir diye.. sonra kalbime söyle bir şey geldi reis doğru söylüyor eğer bizler gerçek imani hassiyetle diğer camileri doldurur ve devletimizin başındaki insanlara bunu gösterirsek onlarda halktan guc alıp halkın istediğini yaparlar lakin şimdi bak camiilerimiz hali ne durumda bazı camilerde imamin arkasında cemaat yok. NamazsiZ bir toplumun ayasofya açılsın diye feryat etmesi ne acıdır.. elbette açılsın açılmasını bende istiyorum lakin önce biz gunahlarla kirlettigimiz kalplerimizi mevlâmıza açalim.. dinimizi sahabe gibi biryasamaya gayret edelim bakalim ozman ayasofyanin kapıları ibadete kapana bilecekmi. Ben parti tutmuyorum kimseyide savunmuyorum acizane dusuncelerimi paylaştım.

  2. Hiç Avrupa,da ABD de büyük kiliseler inşa ediliyor mu bu asırda bunlar orta çağın eserleri ve kafası.Buralarda TEKNOKENT vb. gibi bilimsel teknolojik kuruluşlar mantar gibi çoğalıp yenilikler gün geçtikçe çoğalıyor.Devamli gelişen sistemler ve alet edavatlar insanlığın emrine veriliyor bizler onları bırakın icat etmeyi takip dahi etmede ,kullamada zorlanıyoruz.Durust çalışmaya,yalan ve yolsuzluklardan uzak kalmaya,Allah korkusunu vicdanımizla birleştirip çoluk çocuğumuza her hareketimizle örnek olmaya çalışmalıyız.Nasihat değil kendimizin bizatihi doğru uygulamaları yani(amelimizle)onlara göstermeliyiz.Butun mesele budur diye düşünüyorum.Gosteristen uzak olmalıyız.
   Türklerin yurt dışındaki tarihi ve dini yapıların durumu içler acisi

 4. Çamlıca ve Taksim Camileri Dolsun Ondan Sonra Ayosofya 😉 Nasıl hakederseniz öyle yönetilirsiniz. Ahlayip Vahlamayin.

  Erbakan Hoca ne derdi, bunları yapmak İman ister İman İman İman… Siz kireci beyaz diye süt sandınız, sonuç bu.

 5. açamazsınız, reis bu tezgaha gelmez, getirmez. sevgili dostu putine bunu yapamaz.

 6. Ayasofyanın cami olarak açılmasını istemek tezgahmış sayın cumhurbaşkanımız öyle söylüyor, birde sultanahmeti doldurun bakalım sonra bakarız diyor,birincisi ayasofya kılıç hakkıdır, fetih sembolüdür ikincisi bu zihniyet yıllardır CHP nin savunduğu zihniyet değil mi biz cami yaparken onlar demiyormuydu bütün camiler boş neden cami açıyorsunuz, bundan sonra cami yaparken cumhurbaşkanının bu söylemleri hatırlatılmayacak mı şimdi

  1. Onunda zamanı gelir açar inşaAllah sanki reis kapattıda ona hesap soruyorsunuz.

   1. Yurdum İnsanı.

  2. şu videoyu izle belki utanırsın…
   cumhurbaşkanımızın ne demek istediğini anlamamışsınız.
   “Ayasofya’yı ibadete açın” diyenler bizim dünyanın her yerindeki camilerimizin başına ne gelebileceğini düşünmüyorlar. Bizler her şeyi ölçüp tartıp öyle hareket etmeliyiz.”

   https://www.youtube.com/watch?v=Fi5pS_Rvrcs

Yoruma kapanmış.