Rüşvet Haramdır – Ayet ve hadisler

Allah’u Teala (Celle Celaluhu) buyuruyor:
   Mallarınızı aranızda haksız yollarla yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını bile bile haksız yollardan yemek için, o malları (n bir kısmını da) hâkimlere (rüşvet olarak) vermeyin. (Bakara, 188

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor:
   Memurun hediye (diye rüşvet) alması haram, hâkimin (doğrudan) rüşvet kabul etmesi ise küfürdür (kâfirliğe yakın günahtır). (Ahmed İbni Hanbel)

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor:
   Rüşveti veren de, alan da cehennemdedir. (Taberânî)

   Rüşveti vermek de, almak gibi haramdır. Bir kimse rüşvet vererek haksız olduğu bir davayı kazanırsa ya da rüşvet yoluyla haksız bir kazanç ve menfaat sağlarsa, bunlar kul hakkı kapsamına girdiğinden daha büyük günahtır.

   Rüşveti alanlar da, verenler de, eğer tevbe etmeden ve haksızlığa uğrayan kimselerden helâllık almadan ölürlerse, günahları kadar yanmak üzere cehenneme atılır ve orada cayır cayır yanarlar. Dünyada rüşvet günahından arınma Kul hakkı içermeyen konularda rüşvet alanlar, eğer sonradan pişmanlık duyup tevbe eder ve aldıkları rüşvetlerin tamamını hak sahiplerine ve sahiplerini bulamadıkları zaman onların adına fakirlere verirlerse, bu dünyada rüşvet alma günahından arınır ve sorumluluğundan kurtulurlar.

   Kul hakkı içeren konularda rüşvet alanlar ise pişmanlık duyup tevbe ettikten sonra, aldıkları rüşvetlerin tamamını hak sahiplerine vermeleri ve ayrıca helâllık almaları gerekir.

   Eğer hak sahipleri ölmüşse vârislerine, vârisleri yoksa ya da onları bulma ümitleri yoksa, hak sahipleri adına aldıkları rüşvetlerin tamamını gerçek fakirlere verir ve ayrıca hak sahiplerinin haklarını helâl etmeleri için dua ederler. Bunları uygulamak tabii ki çok güç! Gerçekten güç ama o korkunç cehennemde yanmak ve güçlü zebâni melekleri tarafından aşağılanmak ise kuşkusuz çok daha güç!..

www.ihvanlar.net

1 Yorum

  1. İslamvedinihayat

    Takipteyiz, neredeyse günde en az 2-3 yayın yapıyorsunuz. Emeğinize sağlık. Sizi takdir ediyoruz.

Yoruma kapanmış.