Mustafa Kemal’in içkisini öven Yılmaz Özdil’in kitabı çalıntı çıktı

Bir kitap düşünün. Bu kitabı Mustafa Kemal’in izinden gittiğini iddia eden biri yazıyor. Bu kişi Mustafa Kemal’in içkisini şarabını övüyor, Osmanlı sultanlarına iftira atarken Mustafa Kemal’e de “şerefiyle içerdi” diyor. (Garabete bakın ki o dönemde içkici Sultanlar, keyfe sefaya düşkün sultanlar diyerek Osmanlı Padişahlarının aleyhine kara propaganda yapıyorlardı. Kendileri ise açıktan açığa içiyorlardı)

Sonra…
  Mustafa Kemal’in yolundan giden bu kişi kitabı 2500 TL’ye satarak kendisi gibi düşünen kitleyi kekliyor.

Daha sonra Mustafa Kemal’in yolundan giden şahsın kitabı çalıntı çıkıyor. Bir çok içeriğin başka yazılardan kaynak verilmeden doğrudan kopyalanarak alındığı ortaya çıkıyor.

İşte tam bu noktada Yılmaz Özdil’in Mustafa Kemal’e benzeyen yönüyle alakalı söylenecek çok söz var da! Koruma kanunu denen şey klavyeyi bağlıyor.

Koruma kanuna takılmayan bir hususu dile getirmekte fayda var ama. Şarap mevzusu bize Mustafa Kemal’in 12 yıl hizmetçiliğini yapan Cemal Granda’nın ifadelerini hatırlattı.

Bakın ne diyor hatıratlarında:

HER GÜN YARIM KİLO ŞARAP İÇERDİ
   “O gece yemek sabahın beşine kadar sürmüştü. Çoğu geceler böyle olur, meclisin horozlar öterken dağıldığı görülürdü. Bu yüzden Atatürk de sabah saat beşten önce yatağına girmezdi. Atatürk her gece yarım kilo (şarap) içerdi. Mezesi de tuzlu leblebiydi.” (sf 21)

DİN DEVRİMİ GİBİ KONULARI ORTAYA ATARDI
   “Atatürk’ün sofrada günlük olayların dışında harf devrimi, din devrimi gibi yeni ve heyecanlı konular da ortaya attığı olurdu… Herkesi konuşturur… Son sözü her zaman kendisi söylerdi…
   “Sofra konuşmalarında konuyu hep kendisi açar, başkalarının konu ortaya atmasına meydan vermez, sorduğu soruların karşılıklarını büyük bir dikkatle dinlerdi. Başkalarının yaptığı prensiplere değil, ancak kendi prensiplerine uyardı. Bir gün yurdumuza gelen bir yabancı gazetecinin yaptığı görüşmede “Programınız nedir?” sorusuna “Programım benim hareketimden çıkar” karşılığını vermişti.” (Sf 31)

KARARLARI SARHOŞKEN VERİRDİ
   “İçkiyi içtikten sonra sanki vahiy geliyordu. İçmediği zaman sakin, saygılı, çekingen, kibar bir salon adamıydı. İltifat etmesini de çok iyi biliyordu. Yalana ve riyaya katlanamıyordu. Özel hayatındayken de çok sakin olan Atatürk’e üç kadeh içtikten sonra vahiy geliyordu. Peygamber gibi. Bütün kararları o zaman veriyordu.Hepsi de isabetli şeylerdi. Devrimlerin çoğunu ayık kafayla yapmaya kalksaydı, belki de başaramazdı.” (Sf. 255) (Cemal Granda: Atatürk’ün Uşağı İdim. Hürriyet Yay. İstanbul. 1973)

Son cümle çok anlamlıdır:Devrimlerin çoğunu ayık kafayla yapmaya kalksaydı, belki de başaramazdı.”

Hizmetçi devrim dediği şeylerin ayık kafayla yapılmadığını söylüyor. Bu nokta çok önemli! Hem de çok…

www.ihvanlar.net

2 Yorum

  1. ŞAMİL ÇEÇEN DAĞLI

    2.500 lirayi veren o 1881 kişi bir nevi bu adam üzerinden bir yerlere toplamda 4 trilyonun üzerinde para transferi yapmıştır gibime geliyor . ..kanaatimce bu kitabı alan kişiler için gizliden gizliye kimlik tespiti yapılmalı. ..hiç normal değil bu kitap işi bence bir kılıf. ..

  2. kemalist geçinirler hep malı götürmek için…dünün aşırı solcuları atatürk düşmanları maoistleri leninistleri bugün atatürk ün yaman savunucuları oldular….çünkü leninistler avcunu yaladılar…maoistleride öyle…tutundukları dallar hep ellerinde kaldı…
    Bunlar hep çağdışı ve gerici arkadaşlar…Kafaları paraya iyi çalışır…tanesi 2500 tl den kitap almışlar satmışlar…zannediyorlarki böyle kemalizm muhafaza edilir…
    izm lerde insanlar gibi doğar yaşar ölürler…fanidirler….ideolojilerin sonu yokluktur.aydınlık çıkınca karanlık dağılır…Bir fikri ne kadar zorlama ile yaşatabilirsin.
    Kısacası bizim dünün solcularının kemalistliklrine vallahi inanmam…onların derdi para para menfeat. o kadar…iyi satacağını bilsin valla din kitabı bile yazarlar..

Yoruma kapanmış.