Taciz olaylarında bıktıran kemalist ve sağcı yaklaşım

   Yine bir taciz olayıyla gündem oyalanıyor. Herkes tacizciyi bahane ederek bir haber çıkartmanın peşine düşüyor.

   Şayet tacizci görünüşte İslami bir vakıf veya sağcı bir partiden çıkarsa kemalist/solcu din düşmanları bütün vakfı veya partiyi ve hatta bütün Müslümanları tacizci, tecavüzcü olmakla yaftalıyor.

   Şayet tacizci kendilerinden çıkarsa “tacizci sapık üzerinden siyaset yapmayın” diyorlar. Ve bunun yansıması olarak karşı taraf da aynı tepkiyi veriyor.

TACİZ VE SEBEPLERİ KONUŞULMALI

   Böyle durumlarda gündem o kadar bulanıyor ki suç ve suçun sebepleri yerine suçluyu konuşup duruyoruz. Halbuki taciz ve tecavüz gibi olayların kültür/eğitim/aile/ortam/sosyal/etnik sebepleri vardır. Tacizci veya tecavüzcü kim olursa olsun bu adi bir suçtur. Her suçluyu suça götüren sebepler vardır. Peki, bunu neden kimse sorgulamıyor?

   Öyle ya! Bir adam neden bir çocuğa tecavüz eder? Bir adam neden bir kadını taciz eder? O adamı bu aşamaya götüren etkenler nelerdir?

   Türkiye’de taciz ve tecavüz neden artıyor? Sebepler nelerdir? Etkiler nelerdir? Nasıl tedbir ve önlemler alınmalıdır? Eğitim sistemindeki eksiklikler nelerdir? Neler yapılmalıdır? Nasıl caydırıcı cezalar uygulanmalıdır?

   İşte bu soruları sorup, toplum olarak “sağ sol” kavgasına girişmeden, adam akıllı cevap bulmadan ve gerekeni yapmadan hiçbir yol kat edilemez.

www.ihvanlar.net