Hocalı Katliamı bize der ki:

   Medeni(!) Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa katliamı, tüm dünyada Türklere karşı soykırım kartını kullanan canavar millet Ermenilerin yaptığı Hocalı katliamı bize der ki: Hınzırdan post, gavurdan dost olmaz…

HOCALI KATLİAMI

   1992 senesi Şubat ayında Azeri Türklerinin tarihinin büyük facialardan birisini yaşandı. Çatışma sırasında Hocalı’da yüzlerce kişi hayatını vahşice kaybetti.

   Karabağ savaşı başladığı sırada en önemli tepelerden biri Hocalıydı. Buranın stratejik konumuyla Ermeni askerlerin hedefi haline geldi ve Ermeni birlikler bu bölgeye vahşice saldırdırdı. Ermeniler, 1991’in son günlerinde ablukaya aldıkları bölgenin tek havaalanına sahip ve stratejik önem taşıyan Hocalı’yı ele geçirmek için harekete geçti. Aylar süren vahşeti, 1992 yılının 25 Şubat’ında yoğunlaştıran Ermeniler, sivil halkı acımasızca katletti.

Ermeniler, savunmasız halka acımasızsa işkence yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza attı. Daha önce 7 bin kişinin yaşadığı Hocalı’da savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti.

Katliamdan 76’sı çocuk 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu ve Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı. Esirlerin 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı. Katliamda 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti. Azerbaycan devletinin işgal nedeniyle uğradığı zarar ise 170 milyon doları buldu.

Katledilenlerin adli tıp muayeneleri ve şahit ifadelerine göre, Hocalı sakinlerinin kafa derisinin soyulması, kulak, burun, organlarının kesilmesi, gözlerin çıkartılması gibi kadın, yaşlı ve çocuk ayrımı yapılmaksızın akıl almaz işkencelere maruz kaldığını açıkça kanıtladı. Katliam kurbanları arasında boynu vurularak, yakılarak katledilenlerin yanı sıra karnı süngülenen hamile kadınlar da vardı. O dönemde çekilen görüntüler ve fotoğraflar da katliamın büyüklüğünü ortaya koydu.

Ermeni askeri birlikler, Hocalı saldırısı ile savunmasız halkın kaçabileceği tek bir yol bıraktı. Kaçmaya çalışan sivil halk, Doğu Koridoru’nu kullandı. Ancak o yolda Ermeni askerler masum halkı bekliyordu. Sivillerin yanındaki silahlı güçler karşılık vermeye çalışsa da sivillerle birlikte tamamı, açılan ateş sonucu öldü.

Katliam sırasında Ermeni askerlerine esir düşen ve serbest kalan Azerbaycanlı Hüseynağa Guliyev, gözü dönmüş insanların Hocalı’da gerçekleştirdikleri barbarlığın vahşi hayvanları bile geride bıraktığını söyledi. “Annelerinin gözleri önünde çocukların dersini yüzüyorlardı” diyen Guliyev, vahşi hayvanların bile o insanlardan daha merhametli olduklarını ifade etti.